Sayın Valimiz, Üçyol Ekolojik Köy Projesi ve Arkeoloji Müzesinde Yürütülen Çalışmaları Yerinde İnceledi
 
Valimiz Sayın Ahmet Deniz, ilçemizde yapım çalışmaları devam eden Üçyol Ekolojik Köy projesi ve yapımı tamamlanan ve teşhir çalışmaları devam eden Arkeoloji müzesi çalışmalarını yerinde inceledi.
 
ÜÇYOL EKOLOJİK KÖY PROJESİ
 
İlçemize bağlı Üçyol Köyünde Valiliğimiz, Kaymakamlığımız ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) destekleriyle kullanılmayan mağara ve taş evlerin konaklama tesislerine dönüştürülerek turizme kazandırılmak amacıyla başlatılan “Üçyol Ekolojik Köy” projesi çalışmalarını yerinde inceleyen Sayın Valimiz, butik otele dönüştürülecek mağaralarda incelemelerde bulunarak, yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
İncelemeler sırasında yürütülen çalışmalara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sayın Valimiz, Üçyol Ekolojik Köy projesinin amacı köyde bulunan bazı mağaraların restore edilerek turizme kazandırmak olduğunu belirterek, “Batman Valiliği, DİKA ve Hasankeyf Kaymakamlığımızın destekleriyle başlatılan bu proje kapsamında 8 adet mağaranın restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte köyde butik bir otel açılmış olacak. Hasankeyf’te 2500 yıllık bir tarih var. Hasankeyf kalesi civarında baraj suyu altında kalmayacak yaklaşık 3 bine yakın mağara var. Bu tarihi değerleri korumak ve aynı zamanda turizme kazandırmak istiyoruz.  Ülkemiz açık bir hava müzesi ve kültür turizmin yapılabileceği ender yerlerden bir tanesidir.  Yürütülen bu proje sadece butik otelle sınırlı kalmayacak, yöresel ürünlerimizin de sergilendiği ve burayı ziyaret eden insanlara tarihle buluşturmak istiyoruz. Bu proje bir başlangıç bu kapsamda birçok yeni projeyi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
 
HASANKEYF MÜZESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Yeni Hasankeyf yerleşkesinde yapımı tamamlanan ve teşhir çalışmaları devam eden Arkeoloji müzesinde incelemelerde bulunan Sayın Valimiz, yürütülen faaliyetlere ilişkin yetkililerden bilgi aldı.
 
Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sayın Valimiz, Hasankeyf ilçesinde Ilısu barajı nedeniyle su altında kalacak birçok tarihi eserin taşındığını ve bazı tarihi eserlerin de taşıma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
 
Arkeoloji müzesinin teşhir ve tanzim çalışmaları devam ettiğini ifade eden Sayın Valimiz,  “Hasankeyf Arkeoloji Müzesi Türkiye’nin önemli müzelerinden biri olacak. Ilısu barajı kazı alanından çıkan eserler burada sergilenecek, İlimizde bulunan depolarda binlerce tarihi eser sergilenmeyi bekliyor. Yeni müzemizde bu tarihi eserleri de sergilemiş olacağız. Bunun dışında diğer tarihi eserlerimizi bütüncül halde taşıyoruz. Bugüne kadar 3 (üç) eserimizi taşıdık. Müzemizin karşısında kültür adası şeklinde sergilemeyi planlıyoruz. Hasankeyf kültür turizm açısından yeni konseptiyle turizme hizmet edecek ve su ile bütünleşmiş butik tarihi bir ilçe konumuna kavuşmuş olacaktır.” dedi. Sayın Valimiz, Hasankeyf Kazı Evini ziyaret ettikten sonra ilçemizden ayrıldı.